3. edukacija - Motivacija obitelji za sudjelovanje u tretmanu

8. prosinca 2022. / 17:30 sati / GKZD

Udruga za suzbijanje zlouporabe droga i pomoć obiteljima ovisnika „Nada“ i Grad Zadar, dana 8. prosinca 2022. godine, s početkom u 17:30 sati, u Multimedijalnoj dvorani Gradske knjižnice Zadar, organizirali su predavanje pod nazivom ‘’Motivacija obitelji za sudjelovanje u tretmanu’’, koje se nastavlja na predavanje ‘’Motivacija ovisnika za liječenje’’, održano krajem rujna ove godine. Predavanje se održava u sklopu ciklusa edukacija i radionica ''Tu sam za tebe''.

Kroz provedbu planiranih predavanja ojačat će se kapaciteti ciljne skupine za poticanje i uključivanje ovisnika u programe liječenja te kapaciteti OCD-a koji neposredno rade s ovisnicima i članovima njihove obitelji. Edukacija je prije svega namijenjena zaposlenicima i volonterima Udruge Nada, volonterima i/ili zaposlenicima ostalih organizacija civilnog društva, volonterima i svima koji rade ili dolaze u kontakt s ovisnicima. Nadalje, edukacija je korisna i stručnjacima centra za socijalnu skrb i ostalih javnih službi s ciljem jačanja kapaciteta za rad s ovisnicima, građanima i široj zainteresiranoj javnosti.

Predavanje je održala Marija Špaleta, magistra pedagogije, specijalizantica Transakcijske analize-smjer psihoterapija. Studij jednopredmetne pedagogije završila je na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Za vrijeme fakulteta volontirala je i radila na programima prevencije poremećaja u ponašanju kod djece i mladih. Nakon završenog staža u jednoj osnovnoj školi, počinje opet volontirati, a potom i raditi gdje sad obavlja posao voditeljice Volonterskog centra Zadar. Završila je četverogodišnju naprednu edukaciju Transakcijske analize – smjer psihoterapija pri Centru Proventus u Zagrebu u sklopu koje su obrađene i teme ovisnosti. Posljednje četiri godine radi s klijentima u privatnoj praksi. Unutar prakse susretala se i s ovisničkim ponašanjima kao temama terapije i ovoj temi će pristupiti objašnjavajući ista kroz koncepte Transakcijske analize (ego stanja, transakcije, psihološke igre…) i načine na koje možemo dati podršku osobama koje su se odlučile na liječenje.

Predavanje je organizirano u sklopu Projekta TU SAM ZA TEBE! ukupne vrijednosti 461.523,40 HRK koji je sufinancirala EU iz Europskog socijalnog fonda u iznosu 392.294,89 HRK te Ured za Udruge Vlade RH u iznosu 69.228,51 kuna u okviru Poziva „Jačanje kapaciteta OCD-a za odgovaranje na potrebe lokalne zajednice“. Projekt u partnerstvu provode Udruga za suzbijanje zlouporabe droga i pomoć obiteljima ovisnika „Nada“ i Grad Zadar s ciljem: provedbom edukacija, programa podrške i motivacije, savjetovanjem, izradom priručnika te organizacijom volonterskih aktivnosti postići ujednačen razvoj civilnog društva i ojačati kapacitete OCD-a za provedbu aktivnosti prilagođenih lokalnim potrebama s naglaskom na djelovanje u kriznim situacijama i području socijalnog uključivanja, osnažiti svijest građana o problemima ovisnika, a krajnjim korisnicima osigurati bolju kvalitetu života.

Praćenje predavanja omogućeno je i putem FB stranice Udruge Nada .

Niže se nalazi snimka predavanja u skraćenom obliku